Diğer

Almanya’nın 3 yıl sonraki Başbakanı

Annegret Kramp-Karrenbauer, Merkel’in halefi olarak Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) lideri olarak seçildi. Bu geleceğin Almanya Başbakanı olarak Avrupa’nın en güçlü politikacısı olacağı anlamına geliyor. Evliliğinden hemen önce ölen babasına saygısından dolayı kızlık adını korumuş, medya da uzun ismi “AKK” olarak kısaltılmış olarak kullanılıyor.

AKK, 9 Ağustos 1962’de doğdu ve Almanya’nın güneybatısındaki Saarland’deki katolik bir ailede büyüdü. Başlangıçta bir ebe olmayı planlayan okul müdürün kızı, genç yaşlarında siyaseti seçti .

1981 de CDU ‘nun gençlik örgütüne  katılarak siyasete adımını attı. Bu dönemde yüksek lisansını siyaset biliminde tamamladı. Partinin gençlik örgütünün ardından , kadın örgütünün başkan yardımcı görevini sürdürdü. Politikacı partide pek çok görevde bulunup, 2000 yılında içişleri bakanı olarak görev yapan ilk kadın oldu. 2010 da ulusal komiteye seçildi. Bir yıl sonra, Almaya’nın güneybatısındaki bulunan 1 milyon nüfuslu Saarland eyaletinin ilk eyalet başkanı seçildi. 2011 den beri bu pozisyonda bulunuyor.

Geçen yılki seçimlerde partisinin ortalamasının 8 puan üzerinde %40 oy alarak seçim bölgesinde zafer kazandı. Şubat 2018 de parti genel sekreterliğine %99 oy alarak geldi. Merkel’in yakın ekibinden olup, genellikle onun kopyası olduğu şeklinde benzetmelerden dolayı, medyada “mini-Merkel” olarak da adlandırılır. 

Toplumsal birliği artırmak için askerlik hizmeti ya da bir yıllık ulusal hizmet fikrini ortaya koydu. Belki de en tartışmalı olarak, geçen yıl yasallaştırılan ve Merkel’in desteklediği eşcinsel evliliğe karşı çıktı. 

Karnaval kutlamalarında “Temizlikçi Gretel” 

Bölgesinin yıllık karnaval kutlamalarında yoğun bir katılımcı tarafından takip edilen Bayan Kramp-Karrenbauer, kendini  “Temizlikçi Gretel” olarak giydirerek kamuoyunda hissettirdi. Geçen sene rolünü yeniden canlandırdı ve Berlin’deki politik kongrelerde bu gösterisini bir önlük ve süpürge ile sürdürdü. Politika dışında 3 çocuğuyla vakit geçirmeyi tercih eden Bayan Kramp-Karrenbauer, çoğu Alman için Merkel sonrası, ülkede devamlılık anlamına geliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı