Ülkeler

Birleşik Arap Emirlikleri, Perakendede Ortadoğu’nun İncisi

Perakende de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ortadoğuda en iyi performansı göstererek , yatırımcı çekmeye devam edeceğini göstermiştir. Uluslararası danışmanlık firması At-kearney’ nin , dünya perakende gelişim endeksinde 2017 de dünyada 5. sıraya, Ortadoğu’ da 1.sıraya ulaştı. Her ne kadar ülkenin perakende pazarı iki haneli büyümeden soğuma sinyalleri vermeye başladı. Perakende satışları 2016 da 73 Milyar $’ a ulaşan BAE’ nin  %86 sı şehir merkezlerinde yaşaması perakendeciler için çekici bir pazar olacaktır.

Her ne kadar çevrede uzun süren Yemen ve Suriye savaşları ve düşük petrol fiyatları varken ülke riski düşük kalmıştır. Esnek yapılı ekonomisi 2022′ e kadar %3,4 yıllık büyüme gösterecektir. Halkın yüksek gelir seviyesi olumlu etki yaparken, 2018 de yeni yürürlüğe girecek KDV ‘nin perakende satışlara olumsuz etkisi beklentisine rağmen BAE ‘de uzun dönemli büyüme olması bekleniyor.

Yeni konseptler

Dubai gibi doygun pazarlarda ana temanın yenilikçilik olması beklenir. Tüketici ilgisinde süreklilik sağlamak için, bu pazarda farklı mimari de  AVM’ lerin dizayn edildiğini gördük. Yeni konseptler ise Luxury Outlet Village ve Boxpark Dubai daha çok turistlere yönelik çekici dizaynlar yapıldı. Perakende sektörünün Dubai Gayri safi milli hasıla için %11 payı seviyesindedir. Perakende takvimi 2017 de güçlü bir programla, shoping festivaller , sezonluk promosyonlar, seçkin perakende günleri, seyahat edenlere özel bir perakende deneyi oluşturmayı amaçlıyor.

Franchising devlerinden Majid Al Futtaim yeni konseptlere yoğunlaştı. VOX adlı açık hava sinemaları ve genişleyen yine aynı grubun Magic Planet eğlenme merkezleri bunlardan bazıları. Perakendeciler müşterilerle, büyük indirim dönemlerini dijital teknolojilerin yardımıyla daha iyi yönetme çabası içindeler. Geçmişdeki  yüksek cirolu daha büyük mağazalar yerine yönetim masraflarına odaklanılmış dijital kanallar açarak operasyonel verimliliği geliştirmeye  dönüşmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı