Perakende

Dünyanın En Büyük 20 Giyim Perakendecisi

Vergi ve finans alanlarında uluslararası danışmanlık veren Deloitte firmasının Ocak 2018 de Top 250 perakendeci yayınlandı. Bu listesinden elde ettiğimiz verilerle en büyük giyim perakendecilerini inceleyeceğiz.Top 250 Büyük perakendeci arasında giyim/ayakkabı grubunun ağırlığı görmek için aşağıdaki tabloyu incelersek;

Sektörel Profil içinde Giyim Perakendecileri

En büyük 250 içinde 43 firma giyim ve aksesuarları grubunda faaliyet gösteriyor. Ortalama ciro büyüklüğü 10 milyar $ ile ilk 250 ortalaması olan 17,6 milyar $ ın gerisinde kalıyor. Ancak giyim perakendecilerin önde olduğu konuların başında küreselleşme kaynaklı ciro paylarının %35 le en önde olmalarıdır. 26 ülke gibi çok yüksek bir yayılım gösteren sektör,diğer perakendecilerin(ortalama 10 ülke) çok ilerisindeler. Giyimde tek ülkede faaliyet oranı %14 gibi ortalamanın yarı seviyesinde olması da genişleme potansiyelini çoğu firmanın kullandığını gösteriyor.

Ciro ve Karda Giyim Sektörü 

Giyim perakendecilerin ortalama ciro büyümesi son 5 yılda ortalamanın üzerinde %6,3 seviyesindedir.Ancak  2016 da ciro büyemesi %4,4 seviyelerine düşmüş görünüyor. Giyimde 2015 den 2016 yılına ciro büyüme hızları %7,7 den %4,4′ e düşüş göstermiştir. İlk kez sektör büyüme hızında liderliği kaptırmıştır. Buna rağmen kar marjında,Top 250 deki diğer sektörleri geride bırakarak %6,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. ROA oranı denilen net gelirlerin varlıklara oranında ise yine diğer sektörleri yatırımın geri dönüşü konusunda geride bırakmıştır.

Top 20 Giyim Perakendecisi

Inditex grup liderliğini sürdürürken,H&M ‘in yakın takibinde bulunuyor. Fast Retailing(uniqlo) grup,Amerikalı Gap ‘i geçerek 3. sıraya yükselmiştir. Fast retailing(uniqlo) grubun karlığı 2016 da düşük görülse de grup 2017 de iyi performans göstererek karını yükseltmiştir.Ciro artışı konusunda son 5 yılda Kering group ve C&A nın küçülme göstermesi rekabetin fazla olduğu sektörde sıralamanın alt kısımlarında değişikliğin önümüzdeki yıllarda bekleyebiliriz.  Türkiye’den listeye önümüzdeki yıllarda Lcwaikiki’ nin girmesini bekliyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı