Perakende

Dünyanın En Büyük 250 Perakendecisi

En büyük 250 listesini, vergi ve finans alanında danışmanlık veren uluslararası Deloitte firması Ocak 2018 ‘de yayınlandı. Liste 2016 yılı bilanço bilgilerine göre hazırlanmış, sektör ve büyüme oranları hakkında analizlerde sunuyor.

TOP 10

Öncelikle ilk 10 perakendeciye baktığımızda, cirolarının ilk 250 firmanın %30 u gibi bir büyüklüğe ulaşmıştır. Wal-mart liderliğini açık ara korumaya devam ediyor. Tek cirosu gerilen Carrefour ,Ocak 2018 de açıkladığı 2400 işçi çıkarma ve 3,4 milyar $ lık yeni e-ticaret yaptırım planıyla bunu düzeltmeye çalıştığını görüyoruz.

En büyükler Listesindeki Türk Firmaları

250 En büyük perakendeci listesine Türkiye’den iki firma girebiliyor. Bim uzun zamandır listedeyken, Migros ilk kez bu yılki listeye 247.sıradan giriş yaptı. Bim ve Migros’un 2016 bilançodaki temel bilgilerine bakacak olursak;

 

Bölgesel olarak değerlendirme yapacak olursak;

 

 

Yukarıdaki tabloda, firmaların ülke dışı kazançları, merkezin olduğu ülkeye göre değerlendirilmiştir. Özellikle Top 250 listesine giren Avrupalı perakendeci sayısı sürekli azalma eğilimdedir. Geçen yıl 85 olan firma sayısı bu yıl 82 ye inmiş durumdadır. Bu sayı 2 yıl önce 93 olduğu düşünülürse,ciroda bir zayıflamadan söz edilebilir. Ancak Avrupanın dış operasyonlardan gelen payın %40 lar da olduğu düşünülürse, Top 250′ nin %22 lik değerinin iki katı dünyaya yayılma gösteriyor. Bu Avrupalıların dünyada güçlü bir oyuncu olacağının göstergesidir. ABD’nin perakendecileri en büyük oyuncular olarak Top 250 ‘nin yarı cirosuna sahip durumdadırlar. ABD dünyaya yayılma açısından %13 dış operasyon cirosuna sahip olduğu görülüyor. Ancak Avrupanın ise %40 lık ciro payı ile , Amerikalılara göre dünyaya açılım konusunda çok daha iyi durumdalar.

Yukarıdaki tabloya göre, gelişen ekonomilerin olduğu Afrika ve Ortadoğu pazarının ciro büyümesi son 5 yılda , yıllık %14,3 lerde gerçekleşmiştir. Ortalama değer olan %4,8 in neredeyse 3 katı büyüme hızı göstermiştir. Karlılık da ortalamanın üzerindedir. Buna karşın Asya pasifik ülkelerinin ortalamanın üzerinde ciro artışına rağmen, karlılık en düşük değerlere sahip oldukları görülüyor.

Dünyanın en büyük 250 perakendecisinin listesini bakacak olursak;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı