Ekonomi

Ekim 2017 Sanayi Üretim Endeksi

Tüik verilerine göre ekim ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 7,3 aylık bazda yüzde 0,7 artış kaydetti.Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,5, imalat sanayi sektörü endeksi %7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,3 arttı.

Tekstil sanayi üretim endeksinin geçen yılın ekim ayına göre yıllık %7 oranında arttığını söyleyebiliriz. Özellikle Eylül ayına göre ekim ayı %15,3 gibi çok yüksek bir aylık artış sağlanmıştır.2014 ortalaması olan 111,4 değerini bu yıl geçelecek mi bu yılın son iki ayında tekstil (iplik, kumaş) sanayinin performansına bağlıdır.Ama genel olarak üretimin son 3 yılda yerinde saydığını söyleyebiliriz.

Giyim eşyası(konfeksiyon) imalatının geçen yıla paralel gittiği görülmektedir. Yıllık ortalamalara bakıldığında yıllık %2-3 seviyelerde son 3 yıllık büyüme görülmektedir. Ancak 2017 de geçen yılı        %0-1,5 arasında düşük bir artışla geçeceğini bekliyoruz. Verilen teşviklerin konfeksiyon üretimini henüz artırmadığını görüyoruz. İyimser bir bakışla konfeksiyon üreticisinin durumu korumaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı