Ülkeler

Fas, Afrika’nın Perakende Yıldızı

Perakendede Fas yükselmeye devam ediyor. Uluslararası yönetim danışmanlık firması          At-kearney firmasının, dünya perakende gelişim endeksinde 2017 de dünya da 7.sıraya , Afrika’da 1. sıraya ulaşması ülkenin potansiyeli gösteriyor. At-kearney raporuna göre perakende satışları 2016 %13 büyüyen Fas, politik ve ekonomik istikrarın devam etmesi, yatırımcılara da  pek çok fırsatı sunuyor. Fas’a 2016 da 10 milyondan fazla turist gelmesi ülkenin önemli bir turizm bölgesi haline geldiğini de gösteriyor.

Devlet Destekleri

Hükümet yatırımcı dostu politikalarla pozitif yönlü bir hareket yarattı.Örneğin 2016 daki kanunla ülke çapında 12 serbest ticaret bölgesiyle, yatırımcılara ihracata yönelik yatırımlarda destek olmak amacıyla Fas Yatırım Geliştirme Ajansı kuruldu. Bunun yanında mobilden mobile ödeme ve kolaylaştırılan işlemlerle organize perakendenin gelişmesi amaçlanıyor. Casablanca gibi bazı bölgelerin kendi gelişim planlarına başlaması, sosyo ekonomik yapıyı geliştirmek, internet kullanımının mobille yaygınlaştırılması ile Afrika’nın finans merkezi olma yolunda adımlar atılıyor.

AVM Yatırımları

AVM yatırımcısı firmalara sağlanan avantajlarla, 2020 ye kadar 7 AVM açılmasını bekleniyor. Bu ülkenin AVM lerdeki mevcut perakende alanını iki katına çıkaracaktır. Bunun yarattığı hareketle pazara girişler artıyor. Fransız indirim marketi Tati’nin ilk mağazayı Casablanca’da açtı. Sonrası Zara Home, Morrocco Mall da bu yıl Afrika’nın en büyük mağazasını açmayı planlıyor. Aşağıda Morocco Mall’den bir resim görülmektedir.

Ancak tüketicinin fiyat anlamında daha ulaşılabilir markalara yönelmesi yatırımları da etkiliyor. Galeries Lafayette, Morocco Mall’daki mağazayı kapattı. Büyük AVM yatırımcısı Aksal Grup’un yatırımlarını Maison du Monde gibi daha uygun fiyatları markalara kaydırdığını görüyoruz. Groupe Casino’s grubun  indirim zincir mağazaları  olan Leader Prices 5 yılda 50 super market açmayı planlandığı duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı