Perakende

Fast Retailing Group(Uniqlo) Yeni Yıla “hızlı” girdi.

Japonya kökenli moda perakendecisi Fast Retailing grubun 11 Ocak da 2018 yılına ait ilk çeyrek satış ve kar rakamları açıkladı. Grubun amiral gemisi Uniqlo, yüksek performans gösterdi. Grubun ilk çeyrek değerleri Eylül-Kasım 2017 aylarındaki satış verilerini kapsamaktadır.

2018 yılı 1. Çeyrek (Eylül-Kasım 2017 geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırması)


1$=111 Japon yeni

Grubun 2018 ilk çeyrek de ciro ve karda beklentileri aşan bir artış gerçekleşti.Tüm markaların birleştirilmiş cirosu geçen yılın aynı dönemine göre %16,7 lik bir artışla 5,5 milyar $ a ulaşıp, operasyonel toplam kar %28,6 artışla 1,02 milyar $ gerçekleşti. Aşağıdaki tabloda milyar yen cinsinden değer ve geçen yılın aynı çeyreğine göre artış oranı belirtilmiştir.

1.çeyrek(Eylül-Kasım) karının ,değer ve geçen yılın aynı dönemine göre değişim yüzde detayları aşağıda belirtilmiştir.

Grubun markalarının performansları

Grubun markalarını tanımak için bu linki takip edebilirsiniz.

Uniqlo Japonya
Soğuk ve karın etkisiyle beklentileri aşan satış rakamlarına ulaşıldı. İlk çeyrek de 2,3 milyar $ ciro ve 0,48 milyar dolar operasyon karı elde edildi. Aynı mağazadaki LFL (like for like ) satış artışı %8,4(internet dahil) gerçekleşti. “HEATTECH” e olan yüksek talep, sweat shirt grubu ve yün kazak ürünlerinin bunda payı yüksektir. Ayrıca popüler olan Uniqlo yıldönümü satışları, kasımda satış rekorlarını kırmıştır.İnternet satışları ,satışlar için %7 lik pay tutarken, %25,6 gibi çok yüksek artış gerçekleştirmiştir.Maliyet açısından, reklam ve dağıtım harcamalarındaki iyileşme karlılığı olumlu etkilemiştir.

Uniqlo Uluslararası;

Beklentileri aşan yüksek bir kar yanında Uniqlo Japonya’yı ciroda ilk kez geçmiştir.Hem ciro %31,4 artışla 2,325 milyar $, hem de toplam operasyonel karı 0,41milyar $ ulaşmıştır.

Termal giysileri soğuk nedeniyle Çin ve G.Kore’de iyi satış  performans göstermiştir. Güneydoğu Asya ve Avustralya’da yazlık ürün satışlarının iyi gitmesiyle Uniqlo uluslararası satış gelirinin yükselmesine yol açmıştır.

Buna ek olarak sürekli kayıplardan sonra Uniqlo USA, ilk çeyrek de kara geçmiştir. Avrupa ve Rusya da güçlü satış performansına, yılın kalanında İspanya Barselona kentinde açılan ilk Uniqlo mağazasının da destek olması bekleniyor.

GU

Aynı mağaza satışları düşse de toplam karlılık da artış görülmektedir. Cirodaki artış sadece %5,6 artmışken, kardaki artış %31,8 gerçekleşmiştir.

Eylül ayı itibariyle trendy ürünlerin vitrine çıkması olumlu görünürken, aranan termal ürünlerin olmaması Ekim ayından itibaren satışları hafifletti ve ilk çeyrek de satışlarda genel bir düşüşe neden oldu. Bu arada kısıtlı indirimler ve ciddi maliyet azaltma çabaları sonucu karlılık artmıştır.

Global Markaları

Ciro ve karda beklenen artışlara ulaşıldı. İlk çeyrek de ciro ve kar arttı. Ciro %13,8 , karda %10,4 lük bir artış gerçekleşti. Theory de ciro ve kar arttı. Comptoir des Cotonniers de kar da azalma olduğu bildirildi. Fransa merkezli Princesse tam.tam ve ABD merkezli J Brand markası bir önceki yıla benzer kayıp seviyesindedir.

2018 tüm yılı için beklentiler

2018 yılı için beklenti tahminleri ise, birleşik grup cironun %10,1 artışla 18,46 milyar $ ve operasyonel karın %13,4 artışla 1,8 milyar $ ulaşması bekleniyor.

Uniqlo Japonya’da 831 mağazası (franchise dahil) ,Uniqlo uluslararası 1246 mağaza, GU markasında 407 ve Global markalarında(Theory, Comptoir des Cotonniers, Princesse tam.tam, J brand) 1019 mağazasıyla 2018 dönem sonunda(Ağustos) toplamda 3503 mağazaya ulaşılması beklenmektedir.

Grubun core üretici listesi için bu linki okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı