Perakende

Çanlar Forever 21 için çalıyor?

Amerika’da büyük moda devlerinden Forever 21, iflasa bir adım daha yaklaştı. Destek beklediği yatırımcılarla (yatırım fonları) bir anlaşmaya varamayınca iflas koruma talebinde bulundu. Forever 21, 1984 de 83  m2 lik bir mağaza ile başlayan markanın son 35 yılda hızla büyüyerek Amerika’da 5. büyük, dünyada da 19. büyük (2016 yılı 4 Milyar USD ciro ile ) giyim perakendecisi olmuştu. Marka, 57 ülkede 35.000 çalışanı ve 600 mağazasıyla faaliyet gösteriyor.

İflas Erteleme Prosedürü Başladı

Bloomberg’in haberine göre, ABD kanunların 11. Bölüm dediği prosedürü kullanacak olan Forever 21 iflasa karşı kendisini korumaya çalışıp, borçlarını geri ödeyemeye çalışacağını bildiriyor. Ayrıca, prosedür kötü performans gösteren mağazaların kapatılmasını kolaylaştırıyor. Primark ve H&M ile aynı kitleyi hedefleyen Forever 21’in, yıllardır finansal sıkıntılarla boğuşup, yatırımcı aradığı biliniyordu. 

 

Forever 21’in Merkez Binası

Amerikan Rüyasının sonu mu?

Amerika’ya 1981 de göç eden Koreli bir çift olan Won Won ve Jin Sook Chang kurduğu marka tam bir Amerikan rüyasıydı. 11,000 $ lık sermayeyle başlayan ilk mağaza , 600 mağazalık bir perakende devine ulaşıyor ve  sonrası bir kabusa doğru gidiyor. Şirket son yıllarda kira indirimleri ve iflas koruması talep etmek zorunda kaldı.Ancak yeni raporlar bunun yeterli olmadığını ve şirketin sürekli kötü performansından dolayı iflas başvurusunun eşiğinde olduğunu iddia ediyor. Forever 21 , agresif bir şekilde büyüdü ve 2016’ya kadar yeni mağazalar açmaya devam ediyordu, Rüya neden kabusa döndü, ters giden neydi ?

Değişen Tüketici Davranışları

Forever 21 büyüme hikayesi boyunca, hep genç müşteriler odak noktası olmuştur. Bu müşteri segmentinin alışveriş alışkanlıkları hızla değişmektedir. Artık gençler satın aldıkları ürünlerin sürdürülebilirliğine daha fazla odaklanıyorlar. Bunun yanısıra internetin getirdiği pek çok avantajla alışverişde çok kanallı satış tekniklerini kullanmakta yetersiz kalması da Forever 21‘in hataları arasında gösterilmektedir.

Zayıf İnternet mağazacılığı

Forever 21’in web sayfası yeni tüketici alışkanlıklarını yakalamakta çok zayıf kalması ve rakipler  H&M ve Zara ile kıyaslandığında günümüz tüketicilerinin beklentilerini karşılamaktan çok uzaktı.

 

Forever 21 Merkez Yönetim Ofisi

Müşteri ile Bağlantının Kesilmesi

Marka genişledikçe, yüksek büyüme hedeflerine ulaşmak için daha yaşlı tüketicilere yönelik erkek ürünleri gibi yeni segmentlere de girmek durumunda kaldı. Bu yaklaşım iyi kurgulandığında  iyi sonuç verebilir. Ancak burada, genç sadık müşteri tabanını kaybetmeyle sonuçlanan bir durumla karşılaşıldı.

Rekabetin Artması

21 yaş altı kadın müşteri demografisi, son yıllarda başta dijital olan internet perakendecilerinin sayesinde en rekabetci grup oldu. Boohoo ve Missguided gibi devlerin yanı sıra, bazı pazarlarda Forever 21, küçük butik markalarla da internet satış kanallarında mücadele etmek zorunda kaldı. Bireysel olarak küçük cirolar olsa da, bu markaların sayıca fazlalılığı ve toplamda büyük ciro hacmi Forever 21’in satışlarına çok darbe vurmuşa benziyor.

Sonuç

Bazen firma kurucuları büyüme de gösterdikleri başarıyı, şirketin yeniden yapılanma sürecininde gösteremiyor. Forever 21 de olduğu gibi kurucuların yönetim zaafiyetleri, şirketin iflasını hızlandıran bir sürece girmesine yolaçıyor. Son beş yılda iflas eden benzer  hedef müşteri kitlesi bulunan American Apparel, Wet Seal, Delia’s ve  Aeropostale gibi markaları da düşünürsek, Forever 21’de benzer sona doğru gidiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı