Ülkeler

Hindistan, Perakendenin Yıldızı

Perakende de Hindistan sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam ediyor. Uluslararası    danışmanlık firması At-kearney ‘nin ,dünya perakende gelişim endeksinde 2017 de ilk kez birinci sıraya ulaşması ülkenin potansiyeli gösteriyor. Gayri safi milli hasılanın 2017 de %7,4 büyümesi ve 2018 yılı %7,6  beklentisiyle, orta sınıfın artan tüketim harcamaları büyümeyi desteklemeye devam edecektir. Bu trendin perakendeyi 2020′ de 2 katına çıkarması bekleniyor. Bunu yanında hükümetin , perakendenin önündeki engelleri ortadan kaldıran çalışmaları var. Bu yeni yatırımları çekeceğinden büyümeye ciddi katkısı olacaktır. Hindistan’ın en karlı gıda perakende zincirinin Dmart’ın halka arzı, büyük ses getirmiştir. Modern perakendeciliğin iyi bir gelecek beklentisi sunduğunu gösteriyor. Bu ortamın Hindistan’ı perakende gelişim endeksinde yukarı taşıması kolay olmuştur.

Hükümetin düzenlemeleri

Başbakan Narenda Modi, perakendeyi ülkenin gelişiminin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtiyor. Ülkenin kendi kaynağıyla ülke içinde üretim metoduyla yeni iş imkanlarının artmasını bekliyoruz açıklamasında bulundu. Geçen yıl hükümet, toptancı/perakendeci arasındaki ticareti internet üzerinden yapan iş modellerinde serbestlik getirdi. Hindistan üretimi, gıda ürünleri satan perakende yatırımında  %100 yabancı yatırımcılara izin verildi. Bu düzenlemeler çok olumlu karşılanmıştır. Hükümet nakit kullanmadan ödeme ve dolaylı vergilendirmede reform düzenlemeleriyle, modern perakende de beklenen büyümeyi hızlandıracak yasal altyapı iyileştirmeleri devam etmektedir.

Ülkeye ilgi duyan markalar

Tüketicinin 2016 da markalara artan ilgisi, Arman,Exchange,Cole Haan, Heatwave, Muji, Massimo Dutti, Kate Spade ve Neil Barrett  gibi uluslararası perakendecilerin pazara girmesine yolaçmıştır.  H&M iki yıl içinde 15 mağaza açarak pazara girmişti. Xİamo tek markalı mağazalar açarak tüm ülkeye yayılmayı planlıyor. Alman spor mağazaları Puma ve Adidas kendi internet ve mağaza operasyonu için izin alma aşamasındadır. Ikea  1,56 Milyar $ yatırımla 25 mağaza açmayı planlıyor. Amazon ve Walmart agresif büyüme planlarıyla pazara girmeyi planlıyorlar. Walmart önümüzdeki 5 yıl içinde 50 mağaza ile büyüme planı yapıyor. Lüks segmentin önemli oyuncularından Saks Fifth Avennue yerel perakendecilerle iki mağaza açmayı planlıyor.

İnternet satışları

İnternet üzerinden yapılan perakende satışların, yüksek promosyon ve kapıda nakit ödeme seçeneğiyle yıllık %30 artışla 2020 de 48 Milyar $ ulaşması bekleniyor. Mobil telefonlar , tabletler,aksesuarlar,giyim ve ayakkabı internet den alınan en popüler ürünlerdir. Giyim ve ayakkabı perakendecisi Shoppers Stop  çok kanallı satışı yatırımlarını artırmayı planlıyor. Bu arada ülkenin en büyük iki internet perakendecisi Flipkart ve Snapdeal , sürdürülebilir büyüme için masrafların azaltılması amacıyla birleşmeleri de gündemde bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı