Perakende

H&M’in 4,3 milyar $ stoğu haberi üzerine

H&M’in 4,3 milyarlık stoğu olduğu haberi, Newyork Times’ da 27 Mart’da yayınlandı.Sosyal medya üzerinde bu haber  paylaşılınca, pek çok kişi H&M ciddi satış problemi yaşadığını düşündü. Olayı daha detaylı incelemek adına H&M temel verileriyle bu haberi analiz edelim. Haberin çıkışı H&M grup satışlarının 2018 yılına ait (Aralık-Şubat) ilk çeyrek sonuçlarının 27 Mart da açıklanmasıyla başladı. Raporun stok kısmı öne çıkarıldı ve bu da  spekülasyonlara yol açtı.

2018 İlk Çeyrek Değerleri

H&M ‘in 2018 ilk çeyreğinde((Aralık-Şubat), geçen yılın ilk çeyreğine göre, satışlar % 1,7 gerilemiştir. Aynı dönemde kar %61 düşmüş ve stoklar %7 artış göstermiştir. Yönetim bunu mağaza genişlemesinden kaynaklandığını düşünmektedir.

Bu 4,3 milyar $ ürün stoğu (34,959 Milyar İsveç Kronu ) mağazalardaki ve depolardaki tüm ürünler olduğu unutmamak gerekiyor. Borsaya açık bir şirketin, bilanço hazırlarken, kayıtlarındaki tüm ürünlerinin sayımını yapması kadar normal bir şey olamaz. Haberlerde bahsedilen stok ise, H&M aylık cirosu ve %49,9 lik brüt kar marjı düşünüldüğünde 4,5 aylık satış miktarına denk geliyor. Konfeksiyon gibi, tedariği zaman alan bir üründe, 4,5 aylık stok çok kötü bir değer midir?. Büyük ihtimalle Bangladeş gibi ülkelerdeki üretim bantlarında bu değere yakın tutarda giysilerin üretimi devam etmektedir.

Son 5 yıldaki stok değişimi

Yukarıdaki tabloda 2013 den itibaren stoklarda artışın olduğu görülüyor. H&M’i değerlendirmek için, en iyi firma Zara’nın içinde olduğu inditex gruba bakmak gerekir. Inditex grubun 2017 yılı ilk 9 aylık bilançosunda belirttiği stok miktarı 3,51 Milyar Euro (4,3 Milyar $) dur. Inditex grup, H&M den %8 fazla ciroya sahip olmasına rağmen, H&M den 12 gün kısa süre olan 124 günlük stokla dönüyor. Inditex ‘in stok yönetimindeki başarını bilanço ve karlılığına da yansıyor.

Sonuçlar

H&M için,136 günlük stok fazla mı sorusunu sorarken, Türkiye’de üretip satan giyim markalarımızın kendilerine “biz kaç günlük stokla dönüyoruz ” diye sormaları gerekir. H&M kendi sorunları çözmek için stratejisine uygun çalışmalar yapıyor. Avrupa ve Afrika da 20 mağaza kapatıp, Asya ve Amerika’da 24 mağaza açıldı. Böylece net olarak sadece 4 mağazayla 4743 mağazaya ulaşmıştır. 2018 tüm yıl 220 net mağaza açılışı hedefine rağmen,ilk 3 ayda mağaza büyümesi yok denecek kadar azdır. Bunun da stok artışına bir katkısı olmuştur. Bu arada H&M Türkiye’ de, 70 mağazadan 2 sini kapatıp 68 düşmesine rağmen, 2018 ilk çeyrek de TL cinsinden %19 büyüme yakalamıştır.

H&M ve Inditex’ in büyüklüklerine göre stoklarını 4- 4,5 ayla çevirirken, Türk markaları ne seviyede olduğu merak konusudur.Yüksek faiz maliyeti içeren TL ile alınan stoklarını, daha düşük sürelerde döndüremiyorlar ise, yabancı markalarla rekabet de zorlanacakları anlamına geliyor diyebiliriz. Ülkemiz pazarına Alibaba ve Amazon gibi, mali ve stok yönetiminde çok daha iyi değerleri olan yeni perakendeciler girdikçe,konsolidasyon zamanı geliyor demektir. Her dönem zayıflar sahneyi daha güçlü ve iyilere bırakmak durumunda kalırlar ama artık e-ticaret döneminde bu dönüşüm daha hızlı olacağa benziyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı