Perakende

H&M’de değişim zamanı

H&M grubun 2017 yılı ilk 9 aylık satış performansı açıklandı.Grup 4,553 (Ağustos 2017) mağazasıyla dünyanın sayılı giyim perakendecilerinden biridir. Markaları olan H&M , H&M Home, COS, & Other Stories, Monki, Weekday Cheap Monday ve ARKET dir. İsveç merkezli olup 161,000 çalışanıyla 1947’den beri faaliyet göstermektedir.

H&M Türkiye iyi gidiyor.

Grubun 2010 yılında başlayan Türkiye operasyonu 68 mağazaya ulaşmış durumdadır. H&M Türkiye’de 3.çeyrek de (Haziran-Ağustos) TL cinsinden satışlar %54 gibi yüksek bir büyümeye ulaşmıştır. Ayrıca 2017 baharında başlayan internet satışlarının, Türkiye’de  hızlı bir büyüme göstereceği öngörülmektedir. H&M Türkiye’nin 3.çeyrek satış sonuçları için 1 Haziran-31 Ağustos 2017 dönemine bakacak olursak ;

Türkiye’nin  Rusya’dan sonra 2. en iyi satış artışına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

H&M, dünyada yavaşlıyor mu?

Grubun genelinde işler eskisi gibi gitmiyor.Grubun (Eylül-Kasım) 4.çeyrek satış rakamları KDV siz 50,390 milyon SEK (isveç kronu) yaklaşık 6 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemine göre %4 lük bir azalma olmuştur. Mağazaların olduğu ülkelerdeki para birimlerine 4.çeyreğin geçen yıla göre %2 lik azalma gerçekleşmiştir. Grubun son yıllarda satış grafiğindeki artışın azalmaya başladığını görüyoruz.

H&M grup 2016/2017 (Aralık-Kasım) yıllık dönemini isveç kronu olarak %4 lük ( yaklaşık 26 milyar $) artış göstermiştir. Mağazaların olduğu ülkelerdeki yerel para cinsinden ise %3 gibi düşük bir büyümeyle kapatıyor. Bu dönemde 385 mağazalarda net artış yapılmasına rağmen, istenen büyümenin çok uzağında olduğu görülüyor.

Karlılık da düşüş sürüyor.

Satışlardaki düşüş, karlılıkları da etkilemektedir. Perakende de ürün satışında oluşan kar marjının, özellikle son iki yılda düşük performans gösteriyor. Ayrıca hisse sahiplerinin koyduğu paranın karşılığında alınan karı simgeleyen, öz kaynak karlılığı da kar marjı gibi son 2 yılda ciddi kayba uğramıştır.

Özellikle internet satışlarının %25 gibi yüksek bir  performans gösteriyor. Ancak mağazaya giren sayısındaki azalmalarla mağaza satışlarının düşük kalması, ciroyu olumsuz etkilemiş olduğu görülüyor. Ceo Karl-Johan Persson, müşterilerin hızlı değişen davranışlarına daha da hızlı cevap vermek için şirketin dönüşümün hızlanması için tedbirler alındığı bildirdi.

Grubun öz kaynak karlılığı rakiplerinden inditex grup(Zara) ya göre daha iyi durumdadır. Ancak kar marjının gerilemesi şirket yönetiminin önlem alması gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki yıl özellikle geleneksel giyim mağazacılığında dönüşümü daha net görmeye başlayacağız. Bu global firmaların değişen müşteri tercihlerini daha iyi anlamaya çalışmak için hangi yöntemlere başvuracaklarını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı