Perakende

Inditex Giyim Perakendesinin Güçlü Oyuncusu

Inditex grup , 2016 rakamlarıyla 23,3 Milyar € cirosuyla , 162,450 çalışanıyla,700 tasarımcının yaptığı 65,450 modelini müşterilerine sunan dünyanın en büyük giyim perakendecilerinden biridir.

Grubun 8 bağımsız konseptli markasıyla,94 ülkede 7504 mağazasıyla giyim modasında en büyük oyuncularından biridir. Zara, grubun satışları içinde  üçte iki gibi çok büyük bir ağırlığı oluşturmaktadır.

Grubun tedarik ağı

Inditex grubun sourcing ağı diyebileceğimiz tedarik noktaları 53 ülkeye yayılmıştır. Grubun tedarikçi fabrikalarının%59 ‘u İspanya, Portekiz, Türkiye ve Fas olmak üzere genel merkeze yakın olan konumda olan ülkelerdir. Inditex grubun Arteixo’ da İspanya’nın kuzeyindeki 11 fabrikası bulunmaktadır.

Üretim alanlarının yakınlığı gruba, tecrübeli üreticilerle, çok çeşitli ve esnek üretim yapma olanağı sağlamaktadır. Bunun yanında global düzeyde tamamen entegre mağaza ve internet satış ağıyla, dünya genelinde tüm mağazalara haftada 2 kez dağıtım yapabilen lojistik yanı da çok güçlüdür.

Dünyadaki gelişimi

5 kıtada 94 ülke de , her iki yarım kürede ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

 

Geçen ağustos’ da Beyaz Rusya’ya 7 Markasıyla giriş yapan Inditex grup, ekimde Hindistan’da Zara’nın internet satışını başlattı.

Inditex  2017 ilk 9 ayda 52 ülkede 212 yeni mağaza açarak büyümesine devam ederken, Türkiye’de 7 Markasıyla 191 mağazası bulunmaktadır.

Satışların trendi

Satışların yarıdan fazlası Avrupa’dan elde ediliyor. Bölgelere göre dağılıma bakacak olursak;

Mali performansı

Son 3 yıllık satış performansına bakacak olursak, istikrarlı bir büyüme olduğu görülüyor.

Grubun 2017 yılı nasıl geçiyor?

2017 yılı 9 aylık satış performansına bakacak olursak güçlü bir büyüme gösterdiğini söyleyebiliriz.


Inditex grubunun sekiz markasının da ana hedefi, müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmektir. Yani müşteri iş modelinin ortasındadır.Grup
H&M gibi rakiplerine göre istikrarlı büyümesine devam ediyor.Dolayısıyla grup ve özellikle Zara ,dünyada olduğu kadar Türkiye’de de perakendecilerin en çok esinlenip takip ettiği marka olmaya devam edecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı