Ekonomi

İngiliz ABF’de 2018 güçlü performans devam ediyor

Associated British Foods(ABF) , bünyesinde bulunan gıda,şeker ve perakende olan bir İngiliz firmasıdır. Grubun 137,000 çalışanıyla, Avrupa , Güney Afrika ,Amerika , Asya ve Avustralya’da 50 ülkede faaliyet göstermektedir. Firmanın 15 Eylül 2018 ‘de mali yılı bitmiş olup, ciro %1 artarak 15,6 Milyar £( 20 Milyar $ ) ve karı %3 artışla 1,404 Milyar £ (1,8 Milyar $)  seviyesine ulaşmıştır.

Market Ürünleri

3,42 Milyar £ ciro  ve 335 milyon £ karı olan grubun pek çok markası bulunmaktadır. Twinings ve Ovaltine , sıcak içecek alanında uluslararası markalarıdır. Mazzetti is balzamik sos alanında çok bilinen bir markadır. Avrupa’da bilinen markalarından şeker alanında Silver Spoon ile Billington’s ve  kahvaltılık gevrekde Jordans ile Dorset’i sayabiliriz. Bunun dışında Amerika’da Mazola adında bir mısır yağı firması ile Meksika’da Capullo adında kanola yağı firması bulunmaktadır. Avustralya’da  Don ve KRC markaları adı altında satılan domuz eti ürünleri bulunmaktadır. Tip Top Bakeries çok bilinen fırın ürünleri satmaktadır.

Şeker

1,73 Milyar £ ciro ve 123 milyon £ karı olan bu bölümde 3 cografi bölge bulunmaktadır. Avrupa ‘daki üretim üslerine bakacak olursak; İngiltere’de yıllık 1 milyon tonluk şeker pancarı üretilmektedir. İspanya’da Azucarera ‘de yıllık 400 bin ton şeker pancarı üretimiyle , 400 bin tonluk şeker kamışından rafine kapasitesi bulunmaktadır. Güney Afrika’da illovo adında 6 ülkede faaliyeti olan Afrika’nın en büyük şeker üreticisi bulunmaktadır. Yıllık üretimi 1,7 milyon tondur. Çin’in kuzeydoğusunda yıllık 180 bin tonluk kapasitesi olan 2 şeker pancarı fabrikası bulunmaktadır.

Tarım

Grubun(AB Agri) 1,35 Milyar £  ciro ve 59 milyon £ karı bulunmaktadır. Bu faaliyet alanında katma değerli ürünlerle yemek,içecek ve biodizel sanayilerinin tedarik zincirine hizmet verilmektedir. Grubun bu alanda 65 ülkede 2400 çalışanı bulunmaktadır.

Katkı Maddeleri

Bu alanda 1,47 Milyar £ ciro ve 143 milyon £  karı bulunmaktadır. Grubun AB Mauri adlı şirketi tüm dünyada maya ve katkı maddeleri üretiminde 52 fabrikada 25 ülkede gıda sektörüne hizmet vermektedir. Firma aynı zamanda ekmek katkıları, hamur mayası alanında da teknolojik liderliğe sahiptir. Grup enzimler, lipidler, hamur katkıları, kahvaltılık gevrek katkıları alanında Avrupa ve ABD’de üretim yapmaktadır.

Perakende (Primark)

Grubun en yüksek cirolu kısmı olan perakende de 7,477 Milyar £ cirosu ve 843 milyon £ karı bulunmaktadır. Primark perakendedeki ana marka olarak 75,000 kişiye iş vermektedir. İngiltere, İrlanda, İspanya, Portekiz, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İtalya ve ABD faaliyet gösterilen ülkelerdir. Satınalma ekipleri İrlanda Dublin ve İngiltere Reading şehirlerindedir. Primark’ın ürünleri arasında  bayan,erkek ve çocuk ürünleri,iç giyim , ayakkabı, aksesuar, çorap, kozmetik ve ev tekstili bulunmaktadır.

Mali Tablolar

Grubun 15 Eylül 2018 ‘de biten mali yılında açıklanan karlılık ve ciro değerlerini aşağıda görebilirsiniz:

1 £=1,28 $
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı