Perakende

Primark 2018 büyümesi beklentileri aştı

Primark, ABF (Associated British Foods) grubunun en büyük perakende markası olarak 2018 yılını yüksek karlılıkla kapattı. Kuzey İrlanda’da 1969 da kurulan marka 11 ülkede, 360 mağaza ile 75,000 çalışanıyla Avrupa’nın en büyük giyim perakendecilerindendir. Markanın ürünleri bayan, erkek ,çocuk giyimin yanında, iç çamaşırı, ayakkabı,çorap, aksesuar, kozmetik ve ev tekstili olarak geniş bir çeşitlilik de sunulmaktadır.

Satışlar

1 £= 1,28 $

Mağaza alanı %6,8 artarken , sabit fiyatlarla ciro %5, kar %13 artış göstermiştir. Mağazaların ülke ve alan bilgileri aşağıda belirtilmiştir:

Birleşik Krallık’da Primark satışları %5,3 artmış ve like-for-like olarak %1,2 büyürken, pazar payını artırmıştır. Euro bölgesinde satışlar %4,7 artmış, like-for-like olarak ise %4,7 düşüş yaşanmıştır. Satışlar İspanya , Portekiz, Almanya artarken, özellikle Fransa, Belçika ve İtalya’da güçlü büyüme görülmüştür. Like-for-like’ daki düşüşler yakın bölge mağazalarının birbirine olumsuz etkisiyle, Kuzey Avrupa’da beklenmeyen mevsim geçişleri ve Almanya’ daki zayıf pazar durumundan kaynaklanmaktadır. ABD’ de satış performansı iyi olduğundan gelecek yıl 2 yeni mağaza için anlaşma imzalandı. Avrupa’da  2019 da yeni ülkeler olarak Slovenya ve Polonya’yı göreceğiz.

Lisanslı Ürünlerde Yüksek Performans

Primark’ da Warner Bros, Disney ve Marvel gibi global markalar yanında, popüler TV dizileri , Game of Thrones, Beatles ve Rolling Stones gibi müzik gruplarıyla, lider bilgisayar oyunları, lisanslı ürün koleksiyonunu oluşturmuştur. Bu ürünler son 5 yılda büyümeye yüksek katkı yapmıştır.

Primark’da lisanslı ürünleri yüksek performans göstermiştir.

İnternet

Haftada 2 milyon kişinin ziyaret ettiği web sayfası, İngiltere’de en çok ziyaret edilen ilk 10 perakendeci sitesi içindedir.                                                                                                  

Marka bunu 13 milyonu bulan takipçileriyle, sosyal medya platformları olan Facebook ve Instagram üzerinden bütünleşmekte kullanıyor. İlginç olan ise yüksek ziyaretçi sayısına rağmen, diğer perakendecilerden farklı olarak, Primark internet üzerinden satış yapmıyor. Bunun temelinde düşük fiyat politikasının, kargo bedelleri ve iade maliyetleri düşünüldüğünde ciddi maliyetler oluşturmasıdır. Primark internet sitesiyle satış yapmayı değil ,müşterilerini mağazalarına yönlendirmeyi tercih ediyor.

İnternet Fenomenleri

Primark 1000′ nin üzerinde önemli internet fenomeniyle işbirliği yaparak kendi ürünlerini tanıtımını onların web sayfası üzerinden yapmaktadır. Bunlar hem ulusal hem uluslararası medyatik kişiler ya da yüksek takipçisi olan fenomenler olmaktadır. Bunun son örneğini aktif spor ürünlerini, fitness gurusu Alice Livening ile geliştirilip, bunun sosyal medya üzerinden tanıtımı yaparak gösterdi.

Primark , fitness gurusu Alice Liveing ile aktif spor koleksiyonunun tanıtımında işbirliği yaptı

Primark ,M&S ‘in 3,7 Milyar £ lık giyim cirosunu ikiye katlayarak 7,5 Milyar £ (9,6 Milyar $ ) ulaşan cirosuyla İngiltere’nin lider giyim markasıdır. 2019′ da da dünyada büyüme ve karlılığı artıracak şekilde yatırımlarına devam etmektedir.

Primark Türkiye Tedariği

Markanın Türkiye’den aldığı ürünleri, 77 firmadan tedarik etmektedir. Bu firmaların detaylarına aşağıda ulaşabilirsiniz:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı