Perakende

Kasımda Enflasyon Başkadır

2017 başından yılsonu enflasyon düşecek hatta tek hane olacak beklentileri, ne yazık ki ters yönde gerçekleşiyor görünüyor. Kasımda hızlı bir yükselişle aylık %1,49 artış fiyat artışı gördük. Yıllık tüketici enflasyonu %12,98 gerçekleşti.
Aylık en yüksek artış %3,77 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Kasım ayında endeks de düşüş gösteren grup olmadı. Yıllık en fazla artış %18,56 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti.
Giyim ve ayakkabının yıllık artışı %11,30 seviyelerinde bulunuyor. Özellikle bazı konfeksiyon ürünlerine bakacak olursa, dış giyim ürünlerinde son yıllardaki artış oranı yükseldiği görülüyor. En düşük artış triko gruplarında yaşanıyor.

Fiyat artışındaki ana sebep Türkiye’de dolara bağlı hammadde girdilerinde, kurun hızlı artışı nedeniyle yüksek artışların olmasıdır. Yani USD/TL değerinin 2016 sonunda artış trendine girmesiyle, Tuik verilerine göre %20 artan iplik kumaş fiyatları, konfeksiyon üretim fiyatını %9,5 artırmıştır. Tüketiciye yansıması da satış fiyatlarının %11,30 artması olmuştur.

Bunun perakendeciye yansıması çok olumlu olmayacaktır. Fiyat yükselmesi tüketicinin talebini kısmasına yolacaktır. Giyim mağazalarında ciro düşüşlerini beraberinde getirecektir. Zaten giyim perakendesinde dövizle yapılan kiralamalar, yüksek ithalat vergileri ve halkın döviz artışıyla kriz beklentisi gibi risklerle, zorlu bir yıla giriyoruz.
Özellikle finansmanı zayıf, maliyetlerini kontrol edemeyen perakendecilerin konsolide olmasını bekleyebiliriz. Sektörün daha güçlü olan oyuncularla ilerlemeye devam edecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı