Ekonomi

Kasım’da kimler kazandı

Tüik verilerine göre, kasım ayında en yüksek reel getiri ,yurtiçi fiyat(Yİ-ÜFE) endeksine göre %3,95 , tüketici fiyat(TÜFE) endeksine göre %4,49 oranıyla altında olmuştur.

 

Finansal yatırım araçlarının aylık reel getiri oranları, Kasım 2017

Dolar ve Euro birbirine yakın ama yüksek getirilere sahipken, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) en kötü performansı göstermiştir. Borsada BIST 100 endeksi TÜFE endeksine %0,1 kazandırmışken, Mevduat faizi %0,6 kaybettirmiştir.

Külçe altın üç aylık değerlendirmede; Yurtiçi üretici fiyatları ile indirgendiğinde %6,51, TÜFE ile indirgendiğinde ise %6,24 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; DİBS, Yurtiçi üretici fiyatları ile indirgendiğinde %6,50, TÜFE ile indirgendiğinde ise %6,73 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Euro; Yurtiçi üretici ile indirgendiğinde %9,66, TÜFE ile indirgendiğinde ise %10,74 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde DİBS, Yurtiçi üretici ile indirgendiğinde %5,92, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,00 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi; Yurtiçi üretici ile indirgendiğinde %21,95, TÜFE ile indirgendiğinde ise %26,62 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, DİBS, yurtiçi üretici ile indirgendiğinde %11,13, TÜFE ile indirgendiğinde ise %7,74 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Aralık da yatırımcılar tarafından, merkez bankasının 14 Aralık faiz artışı ve yurtdışındaki davaların sonuçlarına göre faiz ve kur tarafında hareketlenmeler takip edilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı