Ülkeler

Nijerya, büyük ülkede perakende fırsatları

Nijerya perakende sektörünün 2017 yılı durumu ve geleceğe dönük fırsatları, uluslararası danışmanlık firması At-kearney’ nin, dünya perakende gelişim endeksinde görebiliyoruz. Nijerya bu rapordaki 30 ülke içinde 27. sırada görülmektedir. Rapora göre geçmiş on yılda petrol gibi emtialar ve artan ekonomik faaliyetler, Afrikanın ekonomik genişlemesini ciddi artırdı. Ancak emtianın fiyat düşüşüyle birlikte, Afrikalı petrol ihracatçıları, düşen para değerleri, yolsuzluk artışı, devletin ciddi kesinti yaptığı harcamaları gibi ciddi sorunlarla mücadele etme durumunda kalıyorlar. Pek çok açıdan Nijerya bunun gerçeği güzel sembolize etmektedir. Bu batı Afrika ülkesinde, belirsizliklerin umutları askıya alıp, ülke riskinin arttığını görüyoruz. Bütün bunlara rağmen Nijerya’nın, bu zorluklarla büyük nüfüsu, gelişen orta sınıfı ve uzun dönemli potansiyelini korumasıyla bu zorluklarla mücadele edecek gücü bulunmaktadır.

Trendler

İki trend olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Nijeryalıların modern AVM lere ilgisinin artmasını söyleyebiliriz. Her ne kadar AVM gelişimi, son 5 yıldaki büyümeye göre yavaşlasa da , yeni gelişmeler henüz piyasaya yansımadı. 50 Milyon $ lık mega bir AVM, Ikeja şehrin de yapım kararı verildi ve yeni Yantebura AVM inşaatı yakında başlanacağı duyuruldu.

İkinci olarak e-ticaretin önemi artıyor. E-ticaret firmalarının internet perakendesinde 2020 lere kadar iki haneli büyüme beklentileri Nijerya’yı çekici görünen ülke olarak görülmesine sebep olacaktır. Yaklaşık %53 Nijeryalı internet erişimine sahip iken, mobil cihazlarla yapılan alışveriş hızla ilerliyor. Jumia, ülkenin en büyük e-ticaret firması olarak, yaklaşık %63 müşterileri mobil cihazlarla siparişlerini veriyorlar. Her ne kadar internetin büyümesi , sınırlı lojistik ve yetersiz ödeme altyapısı nedeniyle internet satışın büyümesinde engel olarak görülse de, bu gelişen çekici pazarda, zamanla bu sorunların çözüleceği beklentisiyle pazara yeni girişler devam etmektedir.

Marketlerde Durum

Supermarketlerin hala emekleme aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Büyük perakendeci olarak ,Güney Afrikalı perakendeci ShopRite, Danimarkalı perakendeci SPAR, ve ülkenin market satışlarının %1 ini gerçekleştiren yerel perakendeci Addide sayılabilir. Pick n Play Nijerya’ya 2018 de, Lagos merkezli AG LeventisCo. adlı yerel ortakla gireceği planlanıyor. Öte yandan, iki Güney Afrika perakendeci, giyimde Truworths ve gıda/giyim zincir mağazası Woolworths mağazalarını kapatıp pazardan çıkacaklarını duyurdu.

Perakende hacmi Türkiye’nin yaklaşık yarısı olan Nijerya’nın,187 milyonluk büyük nüfusu ve kişi başına düşen gelirin 6,000 $ lık (satınalma paritesine göre) , ülke riskler  içerse de potansiyeli yüksek olduğundan ,takip edilmesi gereken bir ülke olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı