Ekonomi

Teknolojinin Dış Ticareti

2017 Kasım dış ticaret istatistikleri Tuik tarafından açıklandı.İhracatımızı ilk 11 ayda %10,4 artarken, ithalatımız %16,9 artmış durumda.

Aslında bu verilere bakıldığında,ihracatın son 3 yıldır hala yıllık bazda 150 milyar USD lık seviyelerde bulunuyoruz. İhracatın teknoloji seviyesine bakmak, ileriye dönük durumumuzu görmek açısından önem taşıyor.

Teknoloji Yoğunluğuna Göre Ürün Grupları Sınıflaması OECD tarafından ISIC Rev.3 sınıflaması baz alınarak hazırlanmıştır.

Yüksek teknolojili ürünler

Bu kapsama, hava ve uzay taşıtları,tıpta ve eczacılıkta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünler,büro, muhasebe ve bilgi işleme makinaları ilk akla gelenlerdir.Ayrıca radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları,tıbbi aletler; hassas optik aletler ve saatlerde bu gruba girmektedir. Her ne kadar bu ürünlerde ilk 11 ayda oldukça yüksek bir oran olan %22 artmış ise de toplam ihracat içindeki payı %3,5 dan %3,8 seviyesi gibi sınırlı bir artış kaydetmiştir.

Orta Yüksek Teknolojili

Ürünler kapsamına,elektrikli makine ve cihazlar,motorlu kara taşıtı ve römorklar,kimyasal madde ve ürünler,demiryolu ve tramvay lokomotifleri ile vagonları girmektedir. Bu ürünlerin geçen yıla göre ihracatı %15,5 artmış ve toplam ihracat içindeki payı da %32,8 den %34,4 yükselmiştir.

Orta Düşük Teknolojili

Ürünler kapsamında deniz taşıtları,plastik ve kauçuk ürünleri,kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıtlar girmektedir.Ayrıca metalik olmayan diğer mineral ürünler,ana metal sanayi,metal eşya sanayi (makine ve teçhizatı hariç) girmektedir. Bu grubun ihracatı %10 artmış  olmasına rağmen ihracat içindeki payı %28,6 dan %28,5 ‘e gerilemiştir.

Düşük Teknolojili

Ürünler ise,mobilya ,kağıt ve kağıt ürünleri,basım ve yayım; plak, kaset ,gıda ürünleri ve içecek,tütün ürünleri sayılabilir.Ayrıca tekstil ürünleri ,giyim eşyası,tabaklanmış deri, bavul, el çantası, saraciye ve ayakkabı,ağaç ürünleri olarak sıralanabilir. İhracat bu ürünlerde 11 aylık dönemde geçen yıla göre  %4,4 gibi düşük seviyeli bir artış göstermiştir. ihracat içindeki payı da %35,1 den &%33,3 e gerilemiştir.

 

Özellikle düşük ve orta düşük seviyeli ürünlerin ihracattaki paylarının düşüyor olması gelecek açısından olumlu veriler. Yüksek Teknolojiyle orta yüksek teknolojili ürünlerin daha çok teşvik edilmesine ihtiyacımız var. Bu ülkenin ihracatta sıkıştığımız orta gelir tuzağı 10-12bin $ lık kişi başı geliri yukarılara çıkarmak için çok önemlidir. Bunun yanında eğitimde de teknik üniversitelerin uluslararası nitelikte bilim üretmesi için,özellikle destek görmesi gerekiyor.Bu firmaların nitelikli iş gücü talebini karşılamayı sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı