Ekonomi

Ultra zenginlerin çocuklarına öğütleri

Ultra zenginleri uzun zamandır inceleyen Amerikalı yazar Steve Siebold, 1200 Dolar milyoneriyle 30 yılı aşkın bir süredir yaptığı röportajlarda onlara her zaman sorduğu  “ Çocuklarınıza  para kazanmayı nasıl öğretiyorsunuz?”  sorusuna aldığı cevapları,en son kitabında anlatıyor.İşte kendi başına dolar milyoneri olanların çocuklarına verdiği 14 ders:

Başarı bedava değildir.

Zenginlik ve başarı, çalışma gerektirir.Ekonomik olarak özgür olmak hayatınızın savaşı olacaktır. Harika şeyler yapmak için vaktinizi, uykunuzu ve boş zamanlarınızı feda etmeye istekli olmalısınız. Bu cazibeli veya hoş değil. Arkadaşlarınız dışarıda eğleniyorken, çalışıyor olacaksınız.

Problemleri çözerek kazan.

En iyi kazananlar, paranın fikirlerden ve problemlere çözüm bulmaktan geldiğini bilir. Zengin olmak istiyorsanız, bir sorunu çözün.Çok zengin olmak istiyorsanız, daha büyük bir sorunu çözün.Çalışanlar işverenlerinin küçük sorunlarını çözerken;işverenler daha önemli sorunları çözerek zengin oluyor.

Para kazanmayı iste.

En zengin insanlar, yüksek beklentiye sahiptir. Kendi milyonlarını kazanların hepsinde para kazanma isteği yüksektir.Çocuklarına önerileri de “büyük düşünmekten korkmayın”. 20′ li veya 30′ larınız da zengin olmak için bekleyin.Bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak bir ömür beklemek zorunda değilsiniz. Beklentiniz süreci hızlandıracak ve sizi uyanık tutacak.

Etrafınızda başarılı insanlar olsun.

Zengin arkadaşlara ihtiyacınız var. Zenginlik ile ilgili her şeyin etrafındaki yüksek bilinç düzeyine maruz kaldığınızda, düşünceniz önemli ölçüde gelişecektir.Zengin başarılı insanlarla ilişkileri geliştirme yöntemlerini bulun.Kitaplarını okuyun, etkinliklerine katılın, hayır kurumlarına bağış yapın ve ilişkiler kurmak için ne yaparsanız yapın.

İşinize aşık olun.

Kariyeriniz hayatınızın her alanını etkiliyor.Bu nedenle yolunuzu doğru seçmelisiniz.Gerekli zamanı ve enerjiyi, sizi sıkan ya da anlamsız bir meslek de harcamayın. Maddi açıdan bolluk,duygusal tatmin ve yaşam memnuniyeti için formül ,çalışmaya giderken her gün  heyecanla uyanmaktır.

Para çoğu problemi çözer.

Zenginler, paranın birçok sorunu çözebileceğini itiraf etmekten korkmazlar.Zengin olmak sizi mutlu etmeyecektir.Ancak sorunlarınızın yüzde 90′ ını çözecek.Eğer bir sorunun varsa, bir çek yazar ve onu halledildiğini görürsün.Problem çözerek zengin ol ve yeterince zengin olduğunda sorunlardan kurtulmak için parayı kullan.

Yatırım.

Zengin yatırımcıdır, harcayan değildir.Onlar bugün paralarını yatırıma yönlendirerek, yarın daha fazlasına sahip olurlar.Başarılı bir yatırımcı olmak için bildiklerinize ya da ilgilendiğiniz şeylere sadık kalın.

Akıllıca harca.

Gelirin ne kadar çok olursa olsun, yaptıklarınızı koruyacak kadar harcama disiplini olmadığınız sürece zengin olmayacaksınız.Aşırı harcama sizi mahvedebilir.Geliriniz ne kadar büyük olursa olsun, yaptıklarınızı koruyacak kadar disiplinli olmadığınız sürece zengin olmayacaksınız. Çünkü para kazanma  yoluna girdiniz, harcama yoluna değil.

Bunu hakkettiniz.

En iyi kazananlar, kendilerini zengin olmayı hak ettiğini düşünüyor.Sana kendi imkanlarıyla zengin olanların bunu hak etmediğini söyleyen tek kişi, bunu hiç yapmamış insanlardır. Zenginleşene kadar bunu hakkettiğine ikna olacaksın.

Para ve fırsat sınırsızdır.

Zengin insanlar bol miktarda para görüyorlar. Sonuçta, “Para kazanmak sorunların çözülmesine dayanıyorsa ve sorunların sayısı sonsuzsa para kazanma yeteneği sonsuz.Paranın kıt bir kaynak olduğuna dair toplu inancı reddet. Bu doğru değil. Diğerlerinin satın alacağı çözümleri olan insanlar kıttır.Anlamanız gereken şey bu.

Eğlence ötesinde refahı seçin.

Zenginlerin zamanlarını ortalama bir insandan farklı kullandığını söylüyor: Zenginler zamanlarını yatırımla kullanırken,kitleler zamanlarını boşa harcıyorlar.Eğlencenin tadını çıkarmak için vakit harcayan, tüm hayatını maddi olarak mücadele ederek geçirir.İnsanların sorunlarını çözüm üretmek için zamanını ayırırsan , mortgage ödemeyi düşünmek için  kaygılanmaya gerek kalmaz.

Para kazanmaya odaklanın.

Kazanç üzerinde odaklanmak istiyorsanız, büyük resmi de aklınızda tutun. Sadece para üzerine odaklanmak, sizi elde etmek için her şeyi yapmanıza neden olabilir, bu yüzden bu yaklaşımı önermiyoruz. Bunun yerine, yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı insanların çözdüğünüzde size para ödeyeceği bir problemle eşleştirmeye karar verin.Bu formül size başkalarının sorunlarını çözmekten kâr ederken sevdiğiniz işi yapmanızı sağlar.

Zenginler her zaman en akıllı değildir.

İnsanlar, “zenginlerin herkesten daha zeki” olduğu gibi yanlışlara inanırlar.Gerçek şu ki, “Çoğu zengin, iflas etmemek üzere mücadele eden bir insandan daha parlak değildir.”

Zenginlik özgürlük yaratır.

Sadece zengin olmak sizi mutlu etmeyecektir ama size özgürlük sunacaktır.Zengin olmak, istediğiniz herhangi bir yerde yaşamanıza, istediğiniz herhangi bir şeyi yapmanıza ve istediğiniz her şey olmanıza izin verir.Bu size, herhangi bir yasayı çiğnemediği veya herhangi bir insanı incitmediği müddetçe kendi kurallarınızı koyma gücünü verir. Sizi mutlu etmeyebilir, ancak kesinlikle size hakkettiğiniz özgürlüğü verecektir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı