Perakende

Perakende Satış Endeksleri

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,6, otomotiv yakıtı satışları %5,3 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları %0,7 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %10,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %14,9, otomotiv yakıtı satışları %21,5 arttı.

Perakende satış endeksleri, Ekim 2017

Giyim perakendesi ne bakıldığında 2017 yılının, sabit fiyatlarla geçen yılın en az %8-10 arasında olacağını göstermektedir.2014-2016 yılları arası %2,4-3,5 arası büyüme olurken 2017 yılının performansının yüksek olması sevindirici bir haber sektör için. Ciro olarak %23 oranında artış sağlanmış olması, enflasyonun %13’ler de olmasına rağmen yüksek bir satış performansı yakaladıklarını gösteriyor.

Bu verilerde ilginç olan internet üzerinden satışların sabit fiyatları (-%5,8) ve enflasyonu arındırmadan bile %4,3 gibi çok düşük bir artış olmasıdır. Efsane Cuma kampanyalarının yapılmasının bu düşük büyüme nedeniyle yapıldığını düşünebiliriz.

İnternet satış 2015 yılının seviyesinden çok uzaklarda olduğu görülüyor. Her ne kadar yurt dışında internet üzerinden satışlar büyük başarılar elde ederek, ülkemizde geleneksel satış yöntemlerinin tercih edilmesi incelenmesi gereken bir durum diye düşünüyorum. Demek ki halk dokumadan almayı tercih ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı