Ülkeler

Suudi Arabistanda Perakende Petrole alternatif mi?

Perakendede Suudi Arabistan, Ortadoğu da BAE den sonra ,ikinci en iyi performansı göstererek ,yatırımcı çekmeye devam edeceğini göstermiştir. Uluslararası danışmanlık firması At-kearney’ nin , dünya perakende gelişim endeksinde 2017 de dünyada 11. sıradadır.Ülkenin Ortadoğu da 2.sıraya ulaşması potansiyeli gösteriyor. Suudi Arabistan’ ın önünde yeni mücadele alanları olarak kişi başına milli gelirde 2016 da %0,8 lik gerileme gösterilebilir. Ayrıca hükümetin düşen petrol fiyatları nedeniyle bütçe açığıyla mücadelesi bu kapsamda bahsedilmelidir. 2020 ler de bütçe gelirleri çeşitlendirilerek  açıklarının düzelmesi bekleniyor. Bunun kaynağı olarak ,dondurulan büyük altyapı yatırımları, halka yönelik sübvansiyonların  azaltılmasının yanında %5 KDV nin 2018 de yürürlüğe girmesi gösteriliyor.

Perakendenin Durumu

Ülkede petrol fiyatlarının düşük seyretmesine rağmen, 114 milyar $’ lık perakende sektörü nispeten kendini çabuk toparladı. Sektör yeni giriş yapanlarla ve mağaza büyümeleriyle 2016 da %4,6 büyüdü. Hükümet sektörün 2020 ye kadar 1 milyon yeni iş fırsatı yaratacağını tahmin ederek ,yeni modern  AVM’ler ve e-ticaretin sektörün %80 ni oluşturacağı tahmin ediliyor. Bu arada yakınlarda yabancı yatırımcılara yönelik kısıtlamaların kolaylaştırıldı. %100 yabancı sermayeye perakende de izin verilerek, iş adamlarının yatırımlarına daha uygun kanuni düzenlemeler yapıldı.Bu arada küçük perakendeci girişimlerinin güçlendirilmesine yönelik teşvikler de verilmeye başlandı.

Yatırım Yapan Markalar

Amerikan perakendeci Abercrombie&Fitch yeni bir franchising anlaşmasını Dubai merkezli Majid Al Futtaim(MAF) ile yaptı. Japon moda perakendesi Muji ilk mağazayı Kuveytli Alshaya grupla Dubai ‘de açmayı planlıyor. Amerikan ayakkabı ve aksesuar perakendecisi DSW 40 mağaza açacak. Bunu Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Apparel Group ortaklığıyla  açmayı planlıyor.

Diğer perakendeciler büyüdü yada büyüme planı açıkladılar. Sacoor Brothers and MAF 3 butik açılacağı duyuruldu. Sephora 2 yeni mağazayla genişlemeyi sürdürdü. Lulu Group yeni hipermarket açılışıyla operasyonlarını genişletti. Bu yıl 6 yeni market açılışı hedefiyle yatırım miktarı 400 milyon $ dan fazla bir değere ulaştı. Ikea yeni mağaza açılışı 2017 de Cidde’ de planlanıyor.

AVM yapan firmaların planları da büyüme yönlü yapmaya devam ediyor. MAF grup Riyad’da 3,7 milyar $ yatırımla Mall of Saudi ve City Center Ishbiliyah adlı iki büyük AVM planlanıyor. Ayrıca 300,000 m2 lik ülkenin ilk kar parkı 2022 de tamamlanması bekleniyor.

E-ticaret

Bunların yanında  e-ticaret yenilenmeyle yükseliş trendi yakaladı. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ve Dubaili gayrimenkul yatırımcısı Mohamed Alabbar’ın ortaklığında , Noon adlı e-ticaret platformunu  anonsu yaptılar. Bu online satış sitesi, Riyad merkezli olarak Aralık 2017 de  Suudi Arabistan ve Ekim 2017 de Birleşik Arap emirliklerinde operasyonlarına başladı.Sonrası  Kuveyt ve Mısır’da devam etmesi bekleniyor. Noon 20 milyon ürünle, moda ve çocuk ürünlerinden  kitap ve elektroniğe kadar geniş bir yelpazeyi tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı